Wycieczka do Lublina na UMCS 2018

"Barwy w przyrodzie" – pod takim hasłem odbyły się WARSZTATY ZOOLOGICZNE w Instytucie Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, w których uczestniczyliśmy w ubiegły piątek, 14 grudnia.

Kierownik Muzeum Zoologicznego, pan dr Jacek Chobotow, w ciekawy sposób przybliżył nam wiele zagadnień z życia zwierząt i roślin. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego większość zwierząt nie dostrzega koloru czerwonego, czym różni się obraz widziany przez oko człowieka, psa, owada lub ptaka. Zobaczyliśmy też w jaki sposób zwierzęta okazują swoje emocje, upodabniają się do otoczenia lub zaznaczają swoje terytorium. Które gatunki zwierząt widzą najlepiej, które słyszą najlepiej oraz na czym polega echolokacja?

Który z ptaków polskich śpiewa najgłośniej, który najpiękniej i co naukowcy odczytali z różnych ptasich śpiewów. Mieliśmy też okazję posłuchać wybranych głosów ptaków i próbowaliśmy je rozpoznawać. To zadanie nie było łatwe...

 

   Drugim punktem programu naszej wycieczki były POKAZY CHEMICZNE

w Instytucie Chemii. Tym razem zorganizowano je pod hasłem "Kolorowa chemia". Zaprezentowanym doświadczeniom towarzyszyły różne efekty jak: zmiana kolorów, świecenie, dymienie, brzęczenie lub wybuchy. Przypomnieliśmy sobie, czym różnią się kwasy od zasad i w jaki sposób można je zidentyfikować. Szczególnie podobały się nam doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu i z wodorem. Z pewnością zapamiętamy jakie właściwości mają sód, potas, wapń czy fosfor i jak zmieniają się barwy wskaźników pod wpływem różnych substancji.

Kolejną okazją do poznania wielu tajemnic przyrody będzie wyjazd na NOC BIOLOGÓW, już 11 stycznia.