Poloneza czas zacząć...

 

      Dnia 2 lutego 2019 r. odbył się już ostatni Bal Gimnazjalny w naszej szkole. Po raz pierwszy tego typu impreza pojawiła się w kalendarzu imprez szkolnych w 2013 roku. W tym roku był to już szósty Bal Gimnazjalny zorganizowany przez uczniów i rodziców klas trzecich.
     Bal rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Woźniak, która powitała wszystkich zaproszonych gości m. in. Wójta Gminy Serniki pana Pawła Woźniaka , rodziców, nauczycieli i oczywiście wszystkich uczniów klas trzecich. Po przemówieniu nadszedł czas na uroczystego poloneza w wykonaniu naszych uczniów, a przygotowanego przez panią Olgę Adamek i pana Leszka Łotysa.

      Następnie rodzice zaprosili wszystkich na wspólny poczęstunek. Po pysznym posiłku przyszedł czas na wyśmienitą zabawę. Bawili się wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice. Jedną z dodatkowych atrakcji były wybory króla i królowej balu. Po przeliczeniu głosów okazało się, że dwie uczennice – Wiktoria Dudzik z klasy III A i Wiktoria Marzęda z klasy III B otrzymały równą ilość głosów. Po dogrywce pani dyrektor ogłosiła wyniki: królem balu został Bartosz Wasil z klasy III A, a królową – Wiktoria Marzęda z klasy III B. Królewska para miała zaszczyt zatańczyć wspólny taniec.
      Tegoroczny bal należy zaliczyć do bardzo udanych i najdłuższych w całej historii szkoły. Wszyscy bawili się doskonale do północy i jeszcze dłużej. Trzecioklasiści zachwycili eleganckimi strojami, postawą, kulturą i szacunkiem okazywanym rodzicom i nauczycielom.

 

NOC BIOLOGÓW 2019

 

  Piątkowy wieczór (11 stycznia) spędziliśmy w Lublinie na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Wraz z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej i ze Szkoły Podstawowej w Sernikach, wybraliśmy się na NOC BIOLOGÓW. Jest to ogólnopolska akcja, która popularyzuje nauki przyrodnicze. Dzięki wykładom, wystawom i laboratoriom, można poznać wiele tajemnic przyrody oraz kulisy pracy naukowców. Tego dnia uczelnia przeżywała prawdziwe oblężenie. Nie na wszystkie wybrane projekty mogliśmy się dostać, ale te, w których uczestniczyliśmy były bardzo ciekawe. Z wykładu pt. "Sowy Lublina" dowiedzieliśmy się, jakie gatunki sów żyją na Lubelszczyźnie i w jaki sposób prowadzi się badania ornitologiczne. Na zajęciach laboratoryjnych "Kolorowy świat nauki" pod kierunkiem studentów z Koła Mikrobiologów "Bakcyl" przeprowadziliśmy ciekawe doświadczenia a także obserwowaliśmy drobnoustroje pod mikroskopem. Samodzielnie wykonaliśmy posiewy bakterii na podłożu agar- agar i zabraliśmy je do domów w celu dalszej obserwacji. W Zakładzie Anatomii w ramach "Podróży do wnętrza ludzkiego ciała", pogłębiliśmy swoje wiadomości o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka. Duże wrażenie wywarła na nas obserwacja ludzkich organów. Podczas zajęć "Żywe bezkręgowce na wyciągnięcie ręki" zobaczyliśmy z bliska różne gatunki pająków, ślimaków, owadów i skorupiaków. Na wystawie terrarystycznej "Gady i owady" widzieliśmy straszyki, węże oraz aksolotla, z którym "zmierzyliśmy" się na egzaminie próbnym w klasie II. W pięknie odnowionym Muzeum Zoologicznym podziwialiśmy okazy zwierząt z całego świata i wystawę osteologiczną prezentującą szkielety zwierząt. Nasze koleżanki: Ola i Kinga, które na NOCY BIOLOGÓW były już kolejny raz, udzieliły wywiadu studentom. Dziewczęta spisały się świetnie.

Pełni wrażeń powróciliśmy do domów.

 

 

Wycieczka do Lublina na UMCS 2018

"Barwy w przyrodzie" – pod takim hasłem odbyły się WARSZTATY ZOOLOGICZNE w Instytucie Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, w których uczestniczyliśmy w ubiegły piątek, 14 grudnia.

Kierownik Muzeum Zoologicznego, pan dr Jacek Chobotow, w ciekawy sposób przybliżył nam wiele zagadnień z życia zwierząt i roślin. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego większość zwierząt nie dostrzega koloru czerwonego, czym różni się obraz widziany przez oko człowieka, psa, owada lub ptaka. Zobaczyliśmy też w jaki sposób zwierzęta okazują swoje emocje, upodabniają się do otoczenia lub zaznaczają swoje terytorium. Które gatunki zwierząt widzą najlepiej, które słyszą najlepiej oraz na czym polega echolokacja?

Który z ptaków polskich śpiewa najgłośniej, który najpiękniej i co naukowcy odczytali z różnych ptasich śpiewów. Mieliśmy też okazję posłuchać wybranych głosów ptaków i próbowaliśmy je rozpoznawać. To zadanie nie było łatwe...

 

   Drugim punktem programu naszej wycieczki były POKAZY CHEMICZNE

w Instytucie Chemii. Tym razem zorganizowano je pod hasłem "Kolorowa chemia". Zaprezentowanym doświadczeniom towarzyszyły różne efekty jak: zmiana kolorów, świecenie, dymienie, brzęczenie lub wybuchy. Przypomnieliśmy sobie, czym różnią się kwasy od zasad i w jaki sposób można je zidentyfikować. Szczególnie podobały się nam doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu i z wodorem. Z pewnością zapamiętamy jakie właściwości mają sód, potas, wapń czy fosfor i jak zmieniają się barwy wskaźników pod wpływem różnych substancji.

Kolejną okazją do poznania wielu tajemnic przyrody będzie wyjazd na NOC BIOLOGÓW, już 11 stycznia.

 

TURNIEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY SERNIKI

 

    W dniu 09.01.2019r.  Gimnazjum w Woli Sernickiej było organizatorem Gminnego Turnieju w Piłce Halowej o Puchar Wójta Gminy Serniki. Inicjatorem Turnieju był Wójt Gminy p. Paweł Woźniak, który ufundował puchary, statuetki, dyplomy, nagrody rzeczowe oraz napoje i ciasto dla zawodników. W Turnieju wzięło udział 15 drużyn dziewcząt i chłopców w kategoriach: klasy VI i młodsi oraz klasy VII-VIII i III Gimnazjum. Zawody rozpoczęła Dyrektor Gimnazjum p. Grażyna Woźniak. Pani dyrektor powitała przybyłych gości – Wójta Gminy Serniki p. Pawła Woźniaka, członków Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych w osobach, Józef Barszczyk, Michał Pydyś, Ewa Dzido-Gołębowska, wz. Magdalena Pomorska, Czesław Woźniak, Piotr Szych oraz zawodników i ich opiekunów. Zawody rozgrywane były w poszczególnych kategoriach systemem „każdy z każdym”.

Wyniki turnieju:

DZIEWCZĘTA KL. VII – VIII, GIMNAZJUM

 

X

 SP WOLA SERNIKA

GIMNAZJUM

BRZOSTÓWKA

pkt

bramki

 

miejsce

 

 SP WOLA SERNIKA

X

0 : 1

1 : 1

1

1 : 2

(+2)

 

II

 

GIMNAZJUM

1 : 0

X

1 : 0

6

2 : 0

 

I

 

 BRZOSTÓWKA

1 : 1

0 : 1

X

1

1 : 2

(+1)

 

III

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CHŁOPCY KL. VII – VIII,  GIMNAZJUM 

X

SP WOLA SERNIKA

GIMNAZJUM

BRZOSTÓWKA

SERNIKI

pkt

bramki

 

miejsce

 

SP WOLA SERNIKA

X

4 : 3

5 : 1

7 : 1

9

16 : 5

 

I

 

GIMNAZJUM

3 : 4

X

2 : 0

6 : 0

6

11 : 4

 

II

 

BRZOSTÓWKA

1 : 5

0 : 2

X

7 : 0

3

8 : 7

 

III

 

SERNIKI

1 : 7

0 : 6

0 : 7

X

0

1 : 20

 

IV

 

 

 

3

4

Najlepszymi zawodnikami Turnieju w poszczególnych kategoriach byli:

         Dziewczęta młodsze – Oliwia Stachyra (Brzostówka)

         Chłopcy młodsi          - Jakub Marzęda  (Wola Sernicka)

         Dziewczęta starsze – Wiktoria Marzęda (Gimnazjum)

          Chłopcy starsi         - Kacper Pietrzela (Wola Sernicka)

              Najlepszymi bramkarzami zostali:

           Dziewczęta młodsze – Dominika Lipska (Nowa Wola)

         Chłopcy młodsi          -  Michał Baran (Brzostówka)

         Dziewczęta starsze  – Klaudia Woźniak (Brzostówka)

         Chłopcy starsi          - Jakub Woźniak  (Gimnazjum)

        Najlepsi zawodnicy otrzymali statuetki, trzy najlepsze drużyny w każdej kategorii otrzymały puchary a pozostałe drużyny dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody wręczał Pan Wójt Paweł Woźniak oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Józef Barszczyk. Na zakończenie Pani Dyrektor Grażyna Woźniak jeszcze raz podziękowała władzom Gminy za patronat nad Turniejem oraz wszystkim drużynom za udział w Turnieju.

 

CHŁOPCY KL. VII – VIII,  GIMNAZJUM

MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE HALOWEJ

 

         W dniu 29.11.2018r. w Woli Sernickiej odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce halowej dziewcząt i chłopców. Zawody rozgrywane były w kategoriach Igrzyska Dzieci (klasy VI i młodsi) oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy VII-VIII i III klasa Gimnazjum).

W kategorii IMS wzięły udział 4 drużyny – dwie chłopców i dwie dziewcząt ze Szkół Podstawowych w Brzostówce i Woli Sernickiej. W meczu dziewcząt Wola Sernicka pokonała Brzostówkę 5 : 2 a w meczu chłopców Wola Sernicka pokonała Brzostówkę 3 :1.

W kategorii ID wystąpiło 3 drużyny dziewcząt ze Szkół Podstawowych z Woli Sernickiej, Brzostówki i Nowej Woli oraz 4 drużyny chłopców ze Szkół Podstawowych z Woli Sernickiej, Brzostówki, Nowej Woli i Nowej Wsi.

Wyniki meczów:

Dziewczęta

Wola Sernicka – Brzostówka       1 : 11

Wola Sernicka – Nowa Wola        0 : 1

Brzostówka     - Nowa Wola        5 : 0

Miejsca

I        - Brzostówka           6 pkt (16:1)

II       - Nowa Wola           3 pkt (1:5)

III     - Wola Sernicka            0 pkt (1:12)

 

Chłopcy

Nowa Wieś      - Nowa Wola         5 : 1

Wola Sernicka - Brzostówka        4 : 1

Nowa Wieś      - Wola Sernicka    0 : 6

Nowa Wola      - Brzostówka        0 : 4

Nowa Wieś      - Brzostówka        1 : 5

Nowa Wola      - Wola Sernicka    0 : 4

Miejsca

I        - Wola Sernicka        9 pkt (14:1)

II      - Brzostówka            6 pkt (10:5)

III     - Nowa Wieś            3 pkt(6:12)

IV      - Nowa Wola            0 pkt (1:13)

Zwycięzcy poszczególnych kategorii awansują do zawodów powiatowych.